Spring til indhold

Nød lærer nøgen kvinde…

Min nabo, som er en kvinde i 40’erne, har de senere år haft et handicap, som gør, at hun ikke kan gå ret langt. Hun kan komme omkring i sit hus ved hjælp af sin rollator, som hun også bruger, når hun fra tid til anden går en tur op og ned ad vores villavej for at få lidt frisk luft.

Men sådan noget som indkøb, kan hun ikke klare, så det er i langt de fleste tilfælde mig, der gør det for hende. Og der er af og til nogle specielle indkøb, jeg foretager for hende. Sagen er nemlig, at hun har igangsat en produktion af forskellige beklædningsgenstande. Hun er meget dygtig til at sy, og hun nyder at sidde med forskelligt håndarbejde, som hendes handicap ikke forhindrer hende i.

Her forleden bad hun mig om at køre til en cykelhandler for at høre, om hun kunne købe eller få nogle kasserede cykeldæk, som hun vil bruge som såler på nogle traditionelle sutsko, som hun vil prøve at fremstille. Overdelen på sutskoene vil hun sy i noget kraftig filt.

Det var næsten nostalgisk, for jeg kan godt huske den type sutsko fra min barndom, så jeg kørte gerne til cykelhandleren, som heldigvis gerne ville forære hende nogle kasserede cykeldæk.

Hidtil har min nabo fremstillet mange forskellige slags hjemmesko til damer af et mere moderne tilsnit, som jeg også har fået foræret et par af. De er virkeligt lækre og dejligt varme, for hun har syet dem af lammeskind, så de er foret med pels fra lammet. Dem kommer man ikke sådan til at fryse fødderne i.

Hendes ide til at fremstille de hjemmesko fik hun for et par år siden, da hun blev træt af at sidde på nogle stolehynder i lammeskind, som hun syntes var alt for varme at sidde på. I stedet for bare at smide hynderne ud, valgte hun så at bruge lammeskindet til at sy disse hjemmesko, som hun har betænkt familie og venner med.

Hun er i det hele taget meget kreativ, og sidste vinter fandt hun på at sende mig i byen for at købe et speciel type lammeskind, for hun ville sy sig et par varme rulamsluffer, så hun kan holde hænderne varme på sine spadsereture med rollatoren ude på vejen. De blev faktisk meget flotte, så jeg tillod mig at bede hende sy et par til mig også, hvilket hun gerne gjorde. Også dem bruger jeg meget i den kolde årstid.

Som sagt er min nabo meget kreativ. Det kom også til udtryk, da jeg nævnte for hende, at det par støvler, jeg købte for nylig, faktisk er lidt for store til mig. Så fandt hun på at sy en slags inder-støvle af noget tiloversbleven rulamsskind, som hun efterfølgende limede fast indvendigt i mine støvler. Resultatet er, at jeg nu har et par dejligt varme vinterstøvler, som jeg går perfekt i.

Så jeg har altså også meget gavn af min søde nabo, ligesom hun får hjælp af mig til de daglige indkøb.